Photos

Photographer's Note

This is my sixth entry (out of alltogether 10) from my visit to Romania in 2004.

This church (of Monastery Voronet) was very impressive for me, as -as one can see- all fresques are been painted (by an artist named Marcu in 1547) on the outside walls of the church, which is quite unusual. And the colours are so beautiful and fresh as if they were been painted just a few weeks ago. Allthough it was been built in late 14th century.
My impressions was, that those scenery from the old testament had a function like modern worlds billboards!
Anyhow it is really worth to visit and see this church the monastery and it's surrounding. Unfortunately it was a dim and rainy day when I was there, but on the other side this was good for the picture, as they are not too sharp shadows on it.
A visit to Romania without seeing Voronet is like making a birthday cake without cream and candles !

Bu kare 2004 te Romanyaya yaptığım seyahatte çektiğim ve bu siteye göndereceğim 10 kareden altıcısı.
Bu kilise (Voronet manastırının kilisesi) benim için çok etkileyici. Zira resimde görüldüğü gibi kilisenin bütün dış cephesi muhteşem fresklerle bezenmiş. Bu freskleri Marcu adında bir sanatçı 1547 yılında yapmış. Renkler o kadar canlı ve taze ki, sanki sadece birkaç hafta evvel yapılmış gibi. Benim algılamam, eski ahit’ten alınmış bu sahneler, kilisenin dış duvarlarında yer aldığına göre bir anlamda modern zamanların billboard’ları gibi bir işlevleri varmış.
Romanyaya gidenlerin mutlaka gidip göremeleri gereken bir yer. Maalesef bur resmi çektiğim gün hava yağmurluydu ve güneş zaman zaman yüzünü gösteriyordu, ancak bunun da resim açısından bir faydası oldu, zira görüldüğü gibi çok sert gölgeler yok, fresklerin detayları daha iyi algılanıyor.
Romanyaya yapılacak bir seyahatte Voronet'i görmemek kremasız ve mumsuz bir doğum günü pastası gibi olur.

daddo, ben4321, anes_lc, feather, isabela_sor, salvator, dokadak, ifanik, Miguel82 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1934
Points: 37
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6174 W: 495 N: 17867] (99436)
View More Pictures
explore TREKEARTH