Photos

Photographer's Note

St. Cross Street in Cracow.

Powracam z tematami starego Krakowa w nocy.
Wczoraj obfotografowałem nowe miejsca.
Mnie się nie znudziło jeszcze - mam nadzieję, że Wam też ;)Opis obróbki zdjęcia:

Zdjęcie zrobione w formacie RAW - to podstawa!!!
- w JPEG i TIFF niemożliwa jest zmiana balansu bieli, ani zmiana stopnia "naświetlenia" zdjęcia.

Po pierwsze dokonuję korekcji bieli - biorę kroplomierz i znajduję jakiś punkt na zdjęciu, który w rzeczywistości jest neutralne szary. Klikam na to miejsce i Photoshop sam dobiera ustawienia. Potem lekka korekcja suwaków temperatury barwowej i jest OK.
Drugim etapem jest "naświetlanie" RAW'a. Znajduję taki poziom ekspozycji, który daje najwięcej szczegółów i powoduje "neutralne" wywołanie większości partii zdjęcia (oczywiście wtedy ciemne partie są niedoświetlone, a np.: lampy przepalone). Zapisuję to zdjęcie w formacie TIFF i traktuję jako podstawę do obróbki. Następnie "wywołuję" RAW'a na jasne partie - zdjęcie prawie czarne - z punkcikami w miejscu lamp i tez zapisuję w formacie TIFF. Pozostaje jeszcze "wywołanie" RAW'a na cienie. Mamy więc trzy TIFF'y, które posłużą do dalszej obróbki. Zdjęcia nakładam na siebie jako warstwy i gumką o miękkim końcu i małym kryciu (ok. 5-10%) wymazuję poszczególne fragmenty - uwidaczniając warstwę z tła. Wtedy uzyskuję równomierne "naświetlenie" poszczególnych partii zdjęcia (w miejscu gdzie ciemno - rozjaśnia się, a gdzie jasno - ściemnia). Potem "flattern image" w celu "spłaszczenia" zdjęcia - usunięcia warstw i gotowe.
O korekcji perspektywy i wyostrzaniu nie będę pisał bo to chyba oczywiste. Przycięcie fotki i już jest OK.

Peeotr, RGatward, fotomis has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 16926
Points: 30
Discussions
Additional Photos by Jacek Madej (Jaku) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 357 W: 106 N: 223] (6812)
View More Pictures
explore TREKEARTH