Photos

Photographer's Note

Droga na Szyndzielnię!
Szyndzielnia - zalesiony szczyt w bocznym północnym ramieniu Klimczoka, wznosi się między dolinami Białki (Bystra Śląska), Olszówki i Wapiennicy. Nazwa "Szyndzielnia" pochodzi od wyrabianych tutaj dawniej przez górali "szyndziołków" czyli gontów na pokrycie chat i stodół. Starzy górale ze Szczyrku nazywają Szyndzielnię do dziś "Gaciok" od "gaci" - białych wełnianych spodni góralskich, jakie nosili mieszkańcy Brennej, którzy tu pracowali.
Szyndzielnia pokryta jest lasami bukowymi z domieszką, występujących miejscami, drzew szpilkowych.
Na szczyt wjechać można wybudowaną w 1953 roku kolejką gondolową. Długość trasy kolejki wynosi 1920 m, różnica wzniesień 451 m, przejazd całej trasy trwa 13 minut.
W pobliżu szczytu wznosi się najstarsze schronisko na terenie Beskidów Zachodnich, które powstało w roku 1897, a w latach 1954-1957 zostało rozbudowane i zmodernizowane przez PTTTK. Ze schroniska prowadzi łatwy szlak na szczyt Klimczoka (30 min.).
Szyndzielnia jest wspaniałym turystycznym terenem narciarskim. Nartostrady prowadzą ze szczytu do dolnej stacji kolejki linowej oraz do Szczyrku. źródło www.e-szlak.pl

gosiek has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1299
Points: 16
Discussions
Additional Photos by Artur Laszczak (arturlaszczak) Silver Star Critiquer [C: 10 W: 0 N: 1] (74)
View More Pictures
explore TREKEARTH