Photos

Photographer's Note

SZAŁKOWO Prastara rybacka wioska, która do dzisiaj zachowała swój naturalny, wiejski charakter, posiadając jednocześnie wyjątkowe walory turystyczno-krajoznawcze. Wieś założona została jeszcze w czasach przedkrzyżackich; musiała istnieć przed nadaniem w 1305r. praw miejskich Iławie, bowiem akt lokacyjny Iławy zawiera jednocześnie zapis o nadaniu iławskiej parafii wioski rybackiej Schalkendorf. Po raz drugi nazwa Szałkowo pojawia się w dokumentach w roku 1525, gdy starosta Iławy Paul Fasolt odbiera Georgowi Link, proboszczowi iławskiemu, należącą do parafii połowę Szałkowa. Kolejna historyczna wzmianka znajduje się w opisie sporządzonym w 1789r. Przez pruskiego topografa Johanna Fredricha Goldecka, który wymieniając istnienie wmieście kościoła informuje jednocześnie, że do kościoła należy połowa wsi Szałkowo, druga zaś do dziedzicznego starosty Iławy grafa Finckenstein z Rudzienic.

Mieszkańcy wsi utrzymywali się głównie z rybołówstwa i pracy w lesie,ale sporo było też rzemieślników i rolników, którzy płody swojej pracy dostarczali na chłonny rynek pobliskiej Iławy. Niemiecka nazwa wsi Schalkendorf pochodzi od słowa Schalken - kpiarz, filut i w związku z tym zgodnie z dosłownym tłumaczeniem tej nazwy powinna nazywać się Filutowo lub Wieś Kpiarzy. Jednak,jak pisał niemiecki historyk Kurt Burger, okoliczność, że nazwa wywodzi się od słowa kpiarz, nie dowodzi tego, że poza filutami nie mieszkali tutaj także inni,zwyczajni ludzie. Od niepamiętnych czasów Szałkowo było atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku.

regards
Dorota

mapek61, rafelito, ALIRIZA, sabyasachi1212, gp_pl has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1692
Points: 41
Discussions
  • None
Additional Photos by Dorota Mazurowska (blue-velvet30) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 477 W: 63 N: 148] (6524)
  • Warminsko-Mazurskie photo
    #
  • Warminsko-Mazurskie photo
    #
  • Warminsko-Mazurskie photo
    #
View More Pictures
explore TREKEARTH