Photos

Photographer's Note

TE.okulundaki çok iyi fotoğrafçılar arasına girmiş benim için çok özel dost, sevgili Selnur Okudan için;
Sevgili Selnur,meslekdaşım olduğun için özelsin,öğrenciliğimizde zaman farkıylada olsa zorlu yılları birlikte yaşamış ve aşmışız, gezmeyi benden daha sevdiğin için özelsin,fırsat buldukça doğayla içiçe yaptığın gezilerini ve eşsiz anlatımlı yazılarını büyük keyifle takip etmek gerçekten mutluluk,bu sitede ve fotoğrafta kısa sürede yeteneğin ve çalışkanlığınla çok iyi yere geldiğin için özelsin,samimiyetin ve aramızdaki dostluğun için özelsin.Ayrıldığımda en çok özliyeceklerimdensin. Özel ve meslek yaşamında sağlık mutluluk ,bol gezili hafta sonu etkinlikleri ve dünyanın farklı coğrafyalarında seyahatlar diliyorum. Tanişmak hala kısmet olmadı en kısa zamanda görüşebilmek umuduyla Hoşçakal diyorum
Bu fotoğrafı mavi saatte çekebilmek için gitmiştim ancak aniden kapanan hava ile başlayan yağmurda daha fazla bekleme lüxüm olmadı ,trafiğin tehlikeli olduğu yolun ortasında durup çekmeye çalıştığım bu tarihi mekanı en kısa zamanda gerçekleşecek güzel bir Roma tatilin sırasında seninde çekmeni diliyorum.
----------------------------------------------------
Roman Colosseum
The Colosseum or Flavian Amphitheater was begun by Vespasian, inaugurated by Titus in 80 A.D. and completed by Domitian. Located on marshy land between the Esquiline and Caelian Hills, it was the first permanent amphitheater to be built in Rome. Its monumental size and grandeur as well as its practical and efficient organization for producing spectacles and controlling the large crowds make it one of the great architectural monuments achieved by the ancient Romans.

The amphitheater is a vast ellipse with tiers of seating for 50,000 spectators around a central elliptical arena. Below the wooden arena floor, there was a complex set of rooms and passageways for wild beasts and other provisions for staging the spectacles. Eighty walls radiate from the arena and support vaults for passageways, stairways and the tiers of seats. At the outer edge circumferential arcades link each level and the stairways between levels.
-------------------------------------------------------
Colosseum
Colosseum, Roma'nın sembolü haline gelmiş bir anfitiyatrodur. Asıl adı Flavium Amfitiyatrosu'dur. Colosseum adı eskiden bu eserin yakınında bulunan Nero'nun çok büyük bir heykelinden dolayı verilmiştir. Colosse "çok büyük" anlamına gelir.
80 yılında imparator Vespanianus tarafından başlatılan inşaa işlemi, 82 yılında Titus tarafından bitirilmiştir.
Amfitiyatro, çevresi 527 metre olan bir elips şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapının, imparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır. Colosseum 50 - 55.000 kişi alabiliyordu. Girişler bu kalabalığı 5 dakikada boşaltabilecek şekilde dizayn edilmiştir.
Yapının dışında traverten, iç kesimindeyse tüf ve tuğla kullanılmıştır. İçerisi üç ana kısma ayrılmıştır. Bunlar; arena, podyum ve mahzen kısımlarıdır.
Roma İmparatorluğu devrinde sirk oyunları, araba yarışları ve gladyatör gösterileri yapılan Colosseum, 19. yüzyıla kadar dünyanın en büyük anfitiyatrosu idi. Günümüzde bile modern stadyumların mimarilerinde örnek olarak alınmaktadır.
------------------------------------------------
WORKSHOPta senin içiniki kare daha var

ymrk, pandoraTE, yedirenk, mediterraneann has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-04-24
  • Categories: Ruins
  • Exposure: f/3.2, 1/30 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-11-03 7:33
Viewed: 3083
Points: 19
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH