Photos

Photographer's Note

I dedicated to Mesut İlgim who is the member of the board of the Geyre foundation, which supports the excavations in Aphrodisias.His favorite theme is the antique city of Aphrodisias in Karia (western Anatoly)which he visit since almost 25 years now, and have an archive of approximately 25.000 dia's and prints from almost all phases of the excavations there.

Vatican müzesinin antik Roma ve Yunan heykelleri ile dolu galerilerini gezerken Mesut Beyin Afrodisyas çalışmaları ve TE.te heyecanla paylaştığı heykeller aklıma geldi.İnanılmaz güzel kompozisyonlu bu heykellerin bazılarını sizlerle paylaşmak için çektim.En güzellerinden biri, baba oğul gibi görünen bu eserdi.Heykellerin adlarını not alma vaktimiz olmadığından tam olarak hatırlamıyorum ancak, başlarındaki asma yaprakları ve üzüm salkımlarına (heykelin tamamındaki görünümde bacaklarınıda üzüm salkımlı asma dalı sarmıştı)bakıldığında Şarap tanrısı Dionysosu bebek halde elinde şevkatle tutan hamisi Silenus olması gerektiğini düşündüm. Engin mitolojik bilgisi ile Türk TE.en değerli ustalarından Mesut İlgim Beyin beğeneceğini umarak bu güzel kompozisyonu kendisine armağan ediyorum.


Dionysos - ( Bakkhus) Şarabın ve Esrikliğin Tanrısı olarak kabul edilir. Zeus ile Thebia kralı Kadmos'un kızı ölümlü Semele birleşmesinden oğulları Dionysos doğar. Hera, Zeus'u Semele'den kıskanır ve yaşlı bir kadın kılığına girerek Dionysos'un annesini kandırır. Semele ona kanarak Zeus'tan tüm ihtişamı ile ona görünmesini ister. Zeus onu kıramaz ve yıldırımlardan korkan Semela yedi aylık Dionysos'u düşürür. Zeus Semele'nin düşürdüğü ve sık yapraklı bir sarmaşığın yanmaktan koruduğu Dionysos'u baldırına kancalarla yerleştirir ve zamanı geldiğinde onu ikinci bir doğumla meydana getirir. Böylece Dionysos iki kez doğmuş olur. Nyssa dağındaki nymphaler Dionysos'u büyütüp eğitirler. Dionysos'a bazı mucizeler yaratmak gücü de verilmiştir. Örneğin topraktan süt veya şarap çıkarabilir. O çok güçlüdür. Çıplak elleri ile keçi yada boğayı parçalara ayırabilir. Dionysos tiyatro sanatının da kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Vakti olan dostların okuması için uzun ama keyifli anlatımlı söylence;

Söylence bu ya... Şarap tanrısı Diyonisos çocukluğunda, sevimli bir ihtiyar satirin, bir başka deyişle insan gövdeli keçi ayaklı Silenos'un ellerine teslim edilmişti. Silenos, Diyonisos'a yemesini içmesini, gezip tozmayı, eğlenmeyi öğretecekti. Diyonisos, Silenos'un ellerinde büyüdü.
Günlerden bir gün şarap, bağcılık ve arıcılık tanrısı Diyonisos çevresindeki kalabalık, gürültücü ve sarhoş yoldaşlarıyla dolaşmaya çıktı. Silenos içtiği testiler dolusu şarabın da etkisiyle Frigya'da Kral Midas'ın gül bahçelerinde sızıp kaldı. Midas'ın gül bahçeleri çok güzeldi. Gül bahçeleri demişken, değinmeden geçmemek gerekir. Anadolu'lu tarihçi Herodot şöyle der Frigya'nın gülleri ve bahçeleri için: "...burası Gordias oğlu Midas'ın bahçeleri denen yere yakındır, bu bahçelerde güller kendiliğinden yetişirler, taç yaprakları altmış tane olur ve kokusu başka güllerden daha incedir..."

Her neyse, Frigyalı köylüler sarhoş ve yaşlı Silenos'u bu halde bulup, ayıltmaya çalıştılar, güllerden bir kolye yaparak boynuna astılar ve Onu Kral Midas'a götürdüler. Alçakgönüllü ve misafir sever Midas Silenos'u günlerce konuk etti, Onu yedirip içirdi. Silenos sıkılınca Midas'tan kendisini Diyonisos'a götürmesini istedi. Midas ve Silenos yollara düştüler ve Diyonisos'u aramaya başladılar. Buldular da...

Diyonisos öğretmeni ve yaşlı dostu Silenos'u görünce çok mutlu oldu. Midas'a dönerek, öğretmenine gösterdiği bu yakınlık için teşekkür etti ve ekledi..."Dile benden ne dilersen..." Midas çok mutlu oldu. Koskoca tanrıdan öyle uyduruk bir şey istenmeyeceği için, her tuttuğunun altın olmasını istedi. Bu dileği yerine getirmek Diyonisos için çok kolaydı. Döndü Midas'a ve : "İsteğin oldu, artık gidebilirsin..." dedi. Midas şarap tanrısına teşekkür etti ve yanından ayrıldı. İçi içine sığmıyordu, istediği her şey altın olacaktı. Bunu sınamak için de hemen eğilip yerden bir çakıl taşı aldı, taş altına dönüştü. Yolda koparttığı ağacın dalı da altın oluverdi. Eline aldığı gül de...
Frigya zengin bir ülkeydi...Ancak fazla altın da göz çıkartmaz ki...

Akşam oldu, susadı, karnı acıktı Midas'ın. Eline aldığı bardak da, su da altına dönüştü. Bir lokma yiyebilmek için el attığı ekmek de altın oluverdi. Çok sevdiği kızı geldi yanına, saçlarını okşamak için kızına dokundu, kızı altından bir heykel oluverdi.

Altınla her şey alınsa bile altınla karnının doymayacağını anladı Midas. Biricik kızının da böyle olması onu derinden yaraladı. Hemen yollara düştü, aramaya başladı şarabın ve bağların tanrısı Diyonisos'u. Bir dağın başında buldu onu. Yoldaşlarıyla birlikte gül kurusu, gün batımı rengindeki şarabını içmekteydi. Yalvar yakar oldu..."Ben ettim sen eyleme... anladım altınla karın doymayacağını....Bu işten vazgeçmek isterim ben....Altın başakları olan tarlalar yeter bana..." Diyonisos öyle pek gönül kıran bir tanrı değildi...Döndü Midas'a ve şöyle seslendi:" Ey Midas! Frigya ülkesinin kralı Midas...git hemen Paktolos Irmağı'nda yıkan...Arın altın gibi bir dünya nimetinden..."

Midas tekrar yollara düştü...Gitti Paktolos Irmağı'nda yıkandı. Yıkandığı yerdeki tüm kumlar altına dönüştü. Yıkandığı su da öyle...Midas'ın üzerinde altının zerresi kalmadı. Derler ki, o gün bu gündür Paktolos Irmağı (Sart Çayı) hala altın taneciklerini taşıyıp dururmuş Gediz Nehri'ne...

Midas çok mutlu oldu eski yaşamına döndüğü için. Salt altının hiçbir işe yaramadığını öğrendiği için. Biricik kızının tekrar canlandığı ve onun saçlarını doya doya okşayabildiği için.

www.kahvemolası.comda Sayın Nurcan Candan anlatımından alındı

Tezic, didemay, denizler, berek, gokanlam has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
  • Genre: Places
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2008-04-25
  • Categories: Artwork
  • Exposure: f/3.2, 1/60 seconds
  • More Photo Info: view
  • Photo Version: Original Version, Workshop
  • Date Submitted: 2008-07-22 1:08
  • Favorites: 1 [view]
Viewed: 4520
Points: 32
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH