Photos

Photographer's Note

St. Peter's Square
Providing a fitting approach to the great church is the huge, elliptical St. Peter's Square (Piazza San Pietro), designed by Bernini and built between 1656 and 1667. There are two beautiful fountains in the square, the south/left one by Carlo Maderno (1613) and the northern/right one by Bernini (1675).
In the center of the square is a 25.5-meter-tall obelisk, which dates from 13th-century BC Egypt and was brought to Rome in the 1st century to stand in Nero's Circus some 275 yards away. It was moved to its present location in 1585 by order of Pope Sixtus V. The task took four months and is said to have been done in complete silence on pain of death. If you include the cross on top and the base, the obelisk reaches 40m.
The square is outlined by a monumental colonnade by Bernini, its open arms symbolically welcoming the world into the Catholic Church.

Between the obelisk and each fountain is a circular stone that marks the focal points of an ellipse.
If you stand on one of these points, the two rows columns of the colonnade line up perfectly and appear to be just a single row.

You can see the other picture of the PRECİSE POİNT and the COLONADE in WORKSHOP


İşaretli noktadan Kolonların tek sıralı görünüşü ; (işaretli WS.ta nokta görülebilir)
İtalyan heykeltraş ve mimar,Bernini'nin başyapıtı kuşkusuz Roma'daki San Pietro alanıdır; üstünde heykelleriyle oval biçimli sütunları olan ve bazilika üstündeki boşluğu çeviren bu revak, bazilikanın devamıdır ve onu bütünler.
Mimar Bernini,Vatikan binalarının bozduğu simetriyi sağlamak için iki meydan düşündü.Kilise önünde trapez planlı meydan ve onun önünde oval meydan…Oval meydanda evvelce dikilmiş bulunan Mısır’dan getirilmiş obeliski merkez ve iki yanındaki çeşmeleri odak noktaları olarak planladı.Meydan çevresinde yarımşar daire halinde ve Toskana Dorik stilli 284 kolonlu arkad oluşturdu.Karşıdan bakınca sanki iki kolu ile sarılmış,miğferli bir Prusya askeri görürsünüz.Bernini ise bu kolları ‘imanlarını güçlendirmek için Katolikleri kilise ile birleştiren elemanlar’ diye tanıtlıyordu.Meydanı kucaklayan bu çift Koridorun iki yanında sıralı kolonlar, meydanın neresinden bakılırsa bakılsın çifterli görüldüğü halde sadece obeliske göre simetrik iki noktadan,her iki çeşme ile obelisk arasında zeminde işaretli, bir kişinin duracağı daire içinde durup kolonlara baktığınızda şaşırtıcı biçimde bu resimde olduğu gibi tek sıralı görünüyor


WORKSHOP ta işaretli nokta ve kolonlu koridoru görebilirsiniz

yedirenk, salvator, bobocortis, nes7 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2224
Points: 22
Discussions
Additional Photos by Setenay Suzer (setenay) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 917 W: 28 N: 1271] (7706)
View More Pictures
explore TREKEARTH