Photos

Photographer's Note

This window is at the center of the dome of Berggruen Muesum in Berlin, one of the very young museums of Berlin.

The Berggruen Museum is home to art works collected by the prominent Jewish art dealer and collector Heinz Berggruen, born in Berlin in 1914. The collection features pieces by Picasso, Klee, Giacometti and Matisse.

Over 100 of Picasso's oil paintings, sculptures and various works on paper are spread out over three floors forming the permanent exhibition, Picasso And His Time. Further highlights include more than 60 paintings by Paul Klee, representing his work between the years 1917 and 1940.
On Friday 23 February 2007, Heinz Berggruen died in Paris at the age of 93

Bu pencere de bir kubbenin ortasında. Yani dışarı ya da içeri bakmak için değil, ışığın geçmesi gibi bir işlevi var bu pencerenin. Bu kare, Berlin’in oldukça yeni özel müzelerinden biri olan Bergruen Müzesi’nin içinden müzenin giriş katından, yukarıdaki cam kubbeye doğru çekildi.

Berggruen Müzesi, 1914 yılında Berlinde doğan, ve nazi iktidarı döneminde şehrini ve ülkesini terketme zorunda kalan yahudi asıllı kolleksyoner Heinz Bergruen’un Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra ülkesine getridiği özel kolleksyonunu içeren bir müze.
Kolleksiyon, Picasso, Klee, Giacometti ve Matisse’in eserlerinden oluşuyor.

Picasso’ya ait 100’ün üstünde, yağlı boya tablo, heykel ve diğer sanat yapıtları üç katlı binanın her yerine yayılmış vaziyette. Devamlı sergi’nin adı “Picasso ve Dönemi” .

Diğer yapıtlarin arasında en önemli bölüm’ü 60 kadar tablosu ile, Paul Klee’nin 1917 – 1940 arası dönemi oluşturuyor.
Heinz Berggruen 23 Şubat 2007 de, 93 yaşında Pariste öldü.

Photo Information
Viewed: 2745
Points: 84
Discussions
Additional Photos by Mesut Ilgim (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6140 W: 495 N: 17695] (98730)
View More Pictures
explore TREKEARTH