Photos

Photographer's Note

Dear TE friends,

I took this picture from one Bridge of many Bridges in Prague

I hope you like it and I wish you a great week !

Prague is the capital and largest city of the Czech Republic. Its official name is hlavní město Praha, meaning Prague - the Capital City.
Situated on the River Vltava in central Bohemia, Prague has been the political, cultural, and economic center of the Czech state for over 1100 years. The city proper is home to more than 1.2 million people, while its metropolitan area is estimated to have a population of over 1.9 million.
Prague is widely considered to be one of the most beautiful cities in Europe and is among the most visited cities on the continent. Since 1992, the extensive historic centre of Prague has been included in the UNESCO list of World Heritage Sites. According to the Guiness World Records, Prague Castle is the largest ancient castle in the world. Nicknames for Prague have included "the mother of cities", "city of a hundred spires" and "the golden city"


******
Praha je hlavní a současně největší město České republiky, historická metropole Čech. Leží ve středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde též arcibiskup pražské arcidiecéze, který je formální hlavou katolické církve v České republice, jakož i vedení řady dalších církví a náboženských společností.
Do dnešní podoby se vyvíjela jedenáct století. V současnosti se rozkládá na území 496 čtverečních kilometrů a má 1 204 897 obyvatel (údaj ČSÚ k 30. září 2007).
Praha je všeobecně uznávána jako jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je památkovou rezervací UNESCO. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně statisíce turistů ze zemí celého světa. From Wikipedia


Nikon D40X
RAW (12-bit)
Lens: 18-55mm F/3.5-5.6 G
Focal Length: 46mm
Exposure Mode: Manual
Metering Mode: Multi-Pattern
5 sec - F/6.3
Exposure Comp.: -1.7 EV
Sensitivity: ISO 100
Optimize Image: Vivid
White Balance: Auto
AF Mode: AF-A
Color Mode: Mode IIIa (sRGB)
Tone Comp.: Normal
Hue Adjustment: 0°
Saturation: Enhanced
Sharpening: Medium high

ymrk, ruisc_pt, Cricri, PaulVDV, ciakgiak, jjcordier, patdeph, Muse has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2399
Points: 50
Discussions
Additional Photos by Aires dos Santos (AiresSantos) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6708 W: 209 N: 14053] (56155)
View More Pictures
explore TREKEARTH