Photos

Photographer's Note

Street view from Prague..

Since the fall of the Iron Curtain, Prague has become one of Europe's (and the world's) most popular tourist destinations.

It is the sixth most-visited European city after London, Paris, Rome, Madrid and Berlin. Prague suffered considerably less damage during World War II than some other major cities in the region, allowing most of its historic architecture to stay true to form.

It contains one of the world's most pristine and varied collections of architecture, from Art Nouveau to Baroque, Renaissance, Cubist, Gothic, Neo-Classical and ultra-modern.

---

Prag şehrinden bir cadde görüntüsü..

Demirperde sonrası, Prag Avrupa ve dünyanın en popüler turistik merkezlerinden bir olmuştur.
Avrupa'da Londra, Paris, Roma, Madrid ve Berlinden sonra en çok ziyaret edilen 6ncı şehir konumundadır. Prag bölgedeki diğer şehirlere oranla 2nci Dünya Savaşını nispeten az hasarla atlatmıştır. Bu nedenle tarihsel mimari yapısı oldukça iyi korunmuştur.

Art Nouveau, Barok, Rönesans, Kübist, Gotik, Neo-Klassik ve ultra-modern üsluplarda pek çok ve çeşitli mimari eserler şehirde görülebilir.

(Fotoğrafı Charles köprüsüne giden caddelerden olan Jindinska caddesinde çektim. Gidecek olanlara tavsiyem rahat ayakkabılar giymeleridir, çünki tarihi kent merkezinde hemen her cadde arnavut kaldırımı döşeli ve özellikle yüksek topuk sizi üzebilir...:))

danos, serp2000 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 1444
Points: 10
Discussions
Additional Photos by engin ozturk (Zengi001) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 277 W: 54 N: 221] (2837)
View More Pictures
explore TREKEARTH