Photos

Photographer's Note

Haskoy Clock Tower
The clock tower built by the Turks because of the 25th anniversary of Sultan Abdülhamit II's ascent to the throne.
This tower; It was rebuilt in the Haskovo city of Bulgaria in the Ottoman period as a copy of the clock tower built by the Turks. The tower was first built in 1837 and in 1916 it was decided to destroy because of unknown reasons.
The new clock tower was built as a one-to-one copy of the ruin. The tower, which is 30 meters tall in height, has become one of the tallest towers in the country.
Hasköy Mayor Goergi Ivanov made the official inauguration of the tower, which was made by looking into the postcards. Ivanov, the clock tower was made entirely with donations and the municipality said that no expenses were made. Mayor of Hasköy said, "By rebuilding this clock tower, we have made it to remind those who come from here that there is life here and there will be life in the future. There is no future for those who do not respect the past. it will be the same in the future and in the future, because it was the beginning and the end of the business. and He used his words. He later unveiled the inscription in which the opening date was written.
In Bulgaria, clock towers began to be built at the end of the 18th century. The towers made in many cities in the old period were known as the public information and meeting point. Today most of the towers have been demolished. The Turks are standing in the time of the 40-hour tower today 25 standing.

Haskoy Saat Kulesi
Sultan 2. Abdulhamit'in tahta çıkısının 25. yili nedeniyle Turkler tarafından yapılmıs saat kulesi.
Bu kule; Bulgaristan'nın Haskovo (Hasköy) şehrinde Osmanlı döneminde Türklerce yapılan saat kulesinin bire bir kopyası olarak yeniden inşa edildi. İlk olarak 1837’de yaptırıldığı tahmin edilen ve 1916 yılında bilinmeyen sebeplerden dolayı yıkım kararı alınan kule, Hasköy Belediyesi ve halkın yardımıyla yapıldı.
Yeni saat kulesi, yıkılanın birebir kopyası olarak inşa edildi. Yüksekliği 30 metre olan kule ülkedeki en yüksek eski saat kulelerinden biri olarak tarihe geçti.
Kartpostallardaki haline bakılarak yapılan kulenin resmi açılışını Hasköy Belediye Başkanı Goergi İvanov yaptı. İvanov, saat kulesinin tamamen bağışlarla yapıldığını ve belediyeden hiçbir masraf yapılmadığını aktardı. Hasköy Belediye Başkanı, "Bu saat kulesini yeniden inşa ederek, burdan gelen geçenlere burda hayat olduğunu ve ileride de hayat olacağını anımsatmak için yaptırdık. Geçmişe saygı duymayanın geleceği yoktur. Biz şu anda geleceği inşa ediyoruz. Kule bir zamanlar şehrimizin hayatından bir parça idi. Şu anda ve gelecekte de böyle olacak, çünkü o eskiden iş hayatının başlangıcı ve sonunu bildiriyordu." sözlerini kullandı. İvanov, daha sonra açılış tarihinin yazılı olduğu kitabenin örtüsünü açtı.
Bulgaristan'da saat kuleleri 18. asrın sonunda inşa edilmeye başlandı. Eski dönemde bir çok şehirde yapılan kuleler, halkı bilgilendirme ve buluşma noktası olarak biliniyordu. Günümüzde kulelerin bir çoğu yıkılmış durumda. Türkler zamanında yaptırılan 40 saat kulesinden günümüzde 25’i ayakta.

pajaran, Cricri, Fis2 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 598
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by Alptekin Cevherli (acevherli) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 61 W: 3 N: 88] (522)
View More Pictures
explore TREKEARTH