Photos

Photographer's Note

Junkanoo is a form of parading that has been closely associated with Christmas season celebrations. Junkanoo parades are highly spirited performances, involving not only costuming but dance-like body movement and music. The standard instruments include hand-made goatskin “goombay” and bass drums, tom-toms (derived from trap sets), cowbells, small one-note horns, whistles and, more recently, trumpets, trombones and sousaphones.

Traditional Junkanoo costumes consist of pants, shirts and hats that are often decorated with strips of crepe paper that had been cut into fringe. During the 1980s the style of costumes in Nassau began to change, with the incorporation of elaborate skirts and shoulder-pieces fashioned from cardboard. These pieces are decorated with fringed crepe paper and worn over the traditional pants and shirts.

This collage contains four photos from a Junkanoo style parade around the Lazy River / Rapids at Atlantis Paradise Island. Since I was planning to spend the afternoon in the water, I had only brought my waterproof camera, a Polaroid iF045 at the time. When I heard the music, I grabbed the only camera I had on me.


______________

Junkanoo Noel sezonu kutlamaları ile yakından ilişkili olan bir gösteriş şeklidir. Junkanoo geçitleri, sadece kostüm değil, hem de dans gibi vücut hareketleriyle ve müzik içeren, yüksek ruhlu performanslardır. Standart enstrümanları el yapımı keçi derisi "goombay" ve bas davul, tamtamlar (tuzak setlerinden türetilmiş), inek çanları, küçük tek notalı korna, düdük ve daha yakınlarda, trompet, trombon ve susafonları içerir.

Geleneksel Junkanoo kostümleri genellikle saçak olarak kesilmiş krep kağıt şeritlerle süslü pantolon, gömlek ve şapkalardan oluşur. 1980'lerde Nassau’da kostüm tarzı kartondan yapılmış özenli etek ve omuz parçalarının birleşmesiyle birlikte değişmeye başladı. Bu parçalar saçaklı krep kağıt ile dekore edilmiştir ve geleneksel pantolon ve gömlek üzerine giyilir.

Bu kolaj Atlantis Paradise (Cennet) Adası’nda Tembel Nehir / Hızlı Akıntılar etrafında Junkanoo tarzı geçitten dört fotoğraf içerir. Ben bütün öğleden sonramı su içinde harcamayı planladığımdan, sadece su geçirmez fotoğraf makinemi, o zamanda bir Polaroid iF045’i getirmiştim. Müziği duyduğumda, yanımda olan tek fotoğraf makinesini yakaladım.

jhm, ikeharel, ourania, COSTANTINO, fritzi007, aliabazari has marked this note useful

Photo Information
  • Copyright: Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
  • Genre: People
  • Medium: Color
  • Date Taken: 2012-07-01
  • Categories: Ceremony
  • Map: view
  • Photo Version: Original Version
  • Date Submitted: 2014-01-17 20:15
Viewed: 2933
Points: 30
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
View More Pictures
explore TREKEARTH