Photos

Photographer's Note

It is the middle of the winter, time to reminisce about summer vacations. Inspired by a collage that Mikio Kato (kato) uploaded from the Bahamas, I decided to start a miniseries about the Atlantis portion of our 2012 summer vacation. I reckon I will not go past the weekend for I cannot stand uploading photos about the same place for too long; I like a variety of subjects. This leg of the trip was business and pleasure for my wife, who attended a conference there and, of course, it was all pleasure for the rest of the family.

Atlantis Paradise Island is a resort and waterpark located on Paradise Island, The Bahamas. It officially opened in 1998, created by South African hotel magnate Sol Kerzner and Kerzner International Limited. The same company operates a similar resort in the United Arab Emirates (Atlantis the Palm, Dubai) and is preparing to open one in China (Atlantis Sanya, China).

I hesitated to upload this photo because this is one of the most photographed views from Atlantis Paradise. However, it so defines the place that I had to use it as an introductory photo. We are looking toward the The Royal Towers joined by the Bridge. The Bridge Suite, located in the span, was ranked in 2002 by Forbes as the most expensive hotel room in the world. Since then, it has gone down the scale and is apparently listed at number 10 on the World's 15 most expensive hotel suites compiled by CNN Go in 2012. Needless to say, we did not stay in the Royal Towers.


Atlantis Paradise (Cennet) Adası

Şimdi kışın tam ortası, yaz tatillerini anma zamanı. Mikio Kato’nun (kato) Bahamalar’dan yüklediği bir kolajdan esinlenerek, ben 2012 yaz tatilimizin Atlantis bölümü hakkında bir mini dizi başlatmaya karar verdim. Ben herhalde hafta sonunu geçirmem, çok uzun süre aynı yerden fotoğraf yüklemeye dayanamam, ben konularda çeşidi severim. Gezinin bu bacağı orada bir konferansa katılan eşim için hem iş hem zevkti ve tabii ki, ailenin geri kalanı için tüm zevkti.

Atlantis Paradise Island Paradise (Cennet) Adası, Bahamalar’da bulunan bir tatil beldesi ve su parkıdır. Burası Güney Afrika otel patronu Sol Kerzner ve Kerzner International Limited tarafından oluşturulup, resmen 1998 yılında açıldı. Aynı şirket Birleşik Arap Emirlikleri’nde benzer bir tesisi (Atlantis Palmiye, Dubai) işletir ve Çin’de de bir tane (Atlantis Sanya, Çin) açmaya hazırlanıyor.

Bu fotoğrafı yüklemek için tereddüt ettim çünkü bu Atlantis Paradise’ın en çok fotoğraflanan manzaralarından biridir. Ancak, yeri öyle tanımlar ki bir tanıtım fotoğrafı olarak kullanmak zorunda hissettim. Biz, Köprü tarafından birleştirilen Royal Towers’a (Kraliyet Kuleleri) doğru bakıyoruz. Kirişte bulunan Köprü Süiti dünyanın en pahalı otel odası olarak Forbes tarafından 2002 yılında birinci sırada yer aldı. O zamandan beri, burası ölçekte aşağı gitti ve görünüşe göre 2012 yılında CNN Go tarafından derlenen dünyanın 15 en pahalı otel süitlerinde 10 numarada listelenir. Söylemeye gerek yok, biz Royal Towers’da kalmadık.

Photo Information
Viewed: 2666
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4578 W: 185 N: 9663] (35937)
View More Pictures
explore TREKEARTH