Photos

Photographer's Note

The waters surrounding the Bahamas offer a rich and diversified marine life. There are some 900 sq miles of reefs, including the third-longest barrier reef in the world off the east coast of Andros. The reefs are populated with eels, clownfish, angelfish, barracudas, Nassau grouper, nurse sharks and porcupine fish. Other marine life in the Bahamas waters are sponges, conch, lobster, hogfish, snapper, bonefish and many other fish. Several species of whales and dolphins, including the humpback and blue whales and spotted dolphin, are found in the seas around the islands.

In the waters around the island there are 3 species of stingrays which have tail barbs with venom glands. The most common injury occurs when stepping on barbs of a stingray half-buried in the sand. The Portuguese man-of-war is a coelenterate that appears as a translucent blue float on the ocean surface with hanging, poisonous tentacles.

None of the critters in these photos is any of the spectacular marine life mentioned in the brochures, but here is what I saw with my own camera snorkeling off of Great Guana Cay. I learned two things that day: 1 - I needed a better underwater camera than a Polaroid iF045 (which I have since fixed by getting a Nikon AW 100) 2 - It is awfully difficult to compose a photo underwater when you are at the mercy of waves and currents and nothing, including yourself, is stationary.


Sualtında Hayat

Bahamaları çevreleyen sular zengin ve çeşitlendirilmiş deniz yaşamı sunar. Andros’un doğu kıyılarında dünyanın üçüncü en uzun bariyer resifi dahil olmak üzere 900 mil² resifleri vardır. Resifler müren, soytarı balığı, melek balığı, barakuda, Nassau orfozu, hemşire köpekbalıkları ve kirpi balıklar ile doludur. Bahamalar sularında diğer deniz yaşamı süngerler, deniz kabuğu, ıstakoz, hogfish (domuzbalık), bonefish (kemikbalık) ve diğer birçok balık vardır. Kambur ve mavi balinalar ve benekli yunus gibi balina ve yunusların çeşitli türleri adaların etrafında denizlerde bulunur.

Adanın etrafında sularda zehir bezli kuyruk dikenlerine sahip vatozların 3 türü bulunmaktadır. En sık görülen yaralanma kuma yarı gömülü bir vatozun dikenleri üzerine adım atmaktan oluşur. Portekizli savaş gemisi, okyanus yüzeyinde bir saydam mavi şamandıra benzeri, zehirli dokunaçları asılı gibi görünen bir selenteredir.

Bu fotoğraflardaki yaratıkların hiçbiri broşürlerde belirtilen muhteşem deniz yaşamının herhangi biridir, ama işte Great Guana Cay yakınlarında şnorkellerken benim kendi fotoğraf makinem ile gördüğüm bunlardır. O gün iki şey öğrendim: 1 - Polaroid iF045’den daha iyi bir sualtı fotoğraf makinesine ihtiyacım olduğu (ki o zamandan beri Nikon AW 100 alarak düzelttim) 2 - Sualtında fotoğraf oluşturmak çok zordur, bilhassa dalgalar ve akıntıların insafına kalmışsanız ve kendiniz dahil hiçbirşey sabit değilse.

Miguel82, kato, ikeharel, COSTANTINO has marked this note useful

Photo Information
 • Copyright: Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4697 W: 198 N: 9937] (36951)
 • Genre: Places
 • Medium: Color
 • Date Taken: 2012-01-03
 • Categories: Nature
 • Exposure: f/2.8, 1/250 seconds
 • More Photo Info: view
 • Map: view
 • Photo Version: Original Version
 • Date Submitted: 2014-01-31 17:53
Viewed: 2312
Points: 18
Discussions
 • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 4697 W: 198 N: 9937] (36951)
View More Pictures
explore TREKEARTH