To Polakowski: byli tylko goscmi

 • Nie, nie, Tomku.. to byli tylko goscie.. niestety..

  Twoja tesknota za wielokuturowoscia towarzyszyla mi caly czas w Lezajsku.. w ciagu dnia nawet wydawalo sie, ze taka idylla bylaby mozliwa. Ludzie z miasta przychodzili po kosciele ogladac "modlacych sie Zydow".. Ci, pomimo wchodzenia bez kipy na cmentarz, kobiet nie tam gdzie wolno.. poblazliwie sie usmiechali.. Polacy czestowali sie bez pytania rozdawanymi przez Chasydow napojami i ciastami.. wszystkim udzielala sie atmosfera wielkiego pikniku..
  Ale juz w nocy sama widzialam kilkunastu wyrostkow wykrzykujacych pod Domem Pielgrzyma cos o Zydach, ktorych tu nie jest miejsce, tylko dlatego, ze, zreszta pomylkowo, mysleli ze sie tam zatrzymali Chasydzi.. i to juz nie bylo mile, dobro-sasiedzkie i pokojowe..

  Wiec mowie Ci Tomku, to se ne wrati, a jak by sie przypadkowo "wrati" to kto wie jak by to bylo :-(

  Dziekuje za ocene, A.
 • Re: To Polakowski: byli tylko goscmi
  Myślę, że w dobie UE i globalizacji to może wrócić szybciej niż myslimy, choć niekoniecznie będą to kultury do których jesteśmy przyzwyczajeni z czasów I i II Rzeczpospolitej. Ale niestety dobro-sądzieczkie stosunki nie są łatwe. Od 20 lat żyje w wielokulturowym mieście. Jest spokojnie ale często mam wrażenie że ten spokój nie wynika z sympatii tylko z mocno zakorzenionej obojętności, po prostu różne społeczności nauczyły się żyć obok siebie (a nie ze sobą) nie wchodząc sobie w drogę, nie wiedząc zbyt wiele o sobie, utrzymując tylko powierzchowne kontakty. Zresztą, może to jest właśnie klucz do sukcesu, "żyj i daj żyć innym" i tylko ci którym na tym zależy starają się przekroczyć od czasu do czasu te niewidzialne granice. W Polsce od pewnych rzeczy się odzwyczailiśmy, każde spotkanie z inną kulturą siłą rzeczy wzbudza reakcje i trudno się spodziewać żeby u wszystkich ludzi były one miłe i mądre. A z drugiej strony u wielu ludzi wciąż drzemie nostalgia za wielokulturową Rzeczpospolitą z dużą społecznością żydowską. W każdym bądź razie zrobiłaś wspaniałą serię.