Photos

Photographer's Note

The Aloha Tower was built in 1926 to welcome tourists arriving at Honolulu Harbor. In the 1920s and ’30s, passenger arrivals were called “Boat Days,” and were lively celebrations. “Boat Days” included hula dancers, thousands of colorful streamers and performances by the Royal Hawaiian Band. The entire harbor permeated with the smell of fresh flower leis.

The slender, square-shaped tower is covered by a domed cupola with balcony openings on all four sides, providing sweeping views of Honolulu. The large clocks (one facing the harbor, the other facing inland) serve as a distinguishing element, along with the letters “A-L-O-H-A.” The tower is topped by a 40-foot flagstaff. The tower also served a practical function, as the observation deck doubled as a maritime communications and harbor control center.

“Boat Days” came to a quiet end as passenger airlines grew as the primary transportation option for incoming visitors. As neighboring skyscrapers began sprouting up in the downtown district, Aloha Tower seemed destined to fall into a retired state of neglect and irrelevance. Thankfully, that changed in 1994 with the opening of the Aloha Tower Marketplace, a popular shopping and dining complex fronting Honolulu Harbor. The tower stands as the centerpiece of the complex.


Aloha Kulesi Pazaryeri

Aloha Kulesi Honolulu Limanı’na gelen turist ağırlamak için 1926 yılında inşa edilmiştir. 1920'lerde ve 30'larda, yolcu varışlarına "Tekne Günleri" denilir ve canlı kutlamalar yapılırdı. "Tekne Günleri" hula dansçılarını, binlerce renkli flamaları ve Hawaii Kraliyet Bandosu tarafından icraatları içerirdi​​. Bütün limana taze çiçek çelenklerinin (leilerin) kokusu yayılırdı.

Ince, kare şeklindeki kulenin üstü, Honolulu’nun panoramik manzarasını sunan, dört tarafında balkon açıklıkları olan bir kubbe ile kapanır. Büyük saatler (biri limana bakan, diğeri karaya bakan) “A-L-O-H-A“ harfleri ile birlikte bir ayırt edici unsur olarak hizmet vermektedir. Kule tepesinde 40 ayaklık bayrak direği vardır. Kulenin aynı zamanda gözlem güvertesinin deniz haberleşme ve liman kontrol merkezi olarak çift göreviyle pratik bir işlevi vardı.

Yolcu havayollarının gelen ziyaretçiler için birincil ulaşım seçeneği olarak büyümesiyle "Tekne Günleri" sessiz bir sona uğradı. Yakın gökdelenler şehir merkezi bölgesinde filizlenmeye başlayınca, Aloha Kulesinin ihmal ve ilgisizliğe mağdur bir emekli durumuna düşmesi mukadder görünüyordu. Neyse ki bu, Honolulu Limanına bakan popüler alışveriş ve yemek kompleksi Aloha Kulesi Pazaryeri’nin açılışı ile 1994 yılında değişti. Kule kompleksin merkezi olarak duruyor.

aleXundar, pajaran, krzychu30, mirosu, ikeharel, danos, PaulVDV, jcpix, Miguel82 has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 395
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1194 W: 112 N: 2202] (8177)
View More Pictures
explore TREKEARTH