Photos

Photographer's Note

This was taken on the campus of Carnegie Mellon University. As I was driving to the Carnegie Museum of Art, I saw this sculpture on the university campus. After I parked the car, I walked back to take few photos of this work of art and then returned to the museum.

Here is what I found about it on Wikipedia: Walking to the Sky is a landmark public sculpture by Jonathan Borofsky. The original was installed at Rockefeller Center in the fall of 2004 before being moved to the Nasher Sculpture Center in Dallas, Texas in 2005. A copy is installed on the campus of Carnegie Mellon University in Pittsburgh, Pennsylvania, United States. Another copy is installed in front of the Kiturami Homsys Co. building in Hwagok-dong, Gangseo-gu, Seoul, South Korea.

The seven-ton work depicts a little girl, a businesswoman, a young man, and several others scaling a soaring 100-foot-tall stainless steel pole. Three people are looking upward from the base of the pole, which points to the east at a 75-degree angle.
(There were only two people on the ground when I saw the work, with the sign that indicated that it was being dismantled for scheduled maintanence.)

Carnegie Mellon installed "Walking to the Sky" in May 2006 on its campus in front of Warner Hall just off Forbes Avenue. The sculpture was a gift from a CMU Trustee. It generated controversy among the student body for its appearance, the choice of location, and the lack of campus involvement in selecting and siting the piece. The campus newspaper described it as "an eyesore" and "a huge phallus" while others have expressed displeasure at its location as one of the first things seen of the campus from Forbes Avenue. Due to apparent structural instability, the sculpture had to be replaced with a more structurally stable version in October 2009.


Gökyüzüne Yürüyüş

Bu Carnegie Mellon Üniversitesi kampüsünde alınmıştır. Ben Carnegie Sanat Müzesi’ne giderken üniversite kampüsünde bu heykel gördüm . Ben araba park ettikten sonra, bu sanat eserinin birkaç fotoğraf çekmek için geri yürüdüm ve daha sonra müzeye döndüm.

İşte Wikipedia'da bu konuda şunu buldum: Gökyüzüne Yürüyüş, Jonathan Borofsky tarafından bir işaretsel kamu heykelidir. Orijinali 2005 yılında Dallas, Teksas Nasher Heykel Merkezi’ne taşınmadan önce 2004 sonbaharında Rockefeller Merkezi'nde kuruldu. Bir kopyası Carnegie Mellon Üniversitesi kampüsünde, Pittsburgh, Pennsylvania , Amerika Birleşik Devletleri’nde monte edilmiştir. Başka bir kopyası Hwagok-dong, Gangseo-gu, Seoul, Güney Kore’de Kiturami HOMSYS Co binası önünde monte edilmiştir.

Yedi tonluk çalışma yükselen 100 ayaklık paslanmaz çelik direğe tırmanan küçük bir kız, bir işkadını, genç bir adam, ve birkaç diğerlerini gösteriyor. Üç kişi bir 75 derecelik bir açıyla doğuya yönelik direğin tabanından yukarı doğru bakıyor.
(Ben eseri gördüğümde yerde, belirlemniş tamir için söküldüğünü belirten bir işaretle sadece iki kişi vardı.)

Carnegie Mellon, “Gökyüzüne Yürüyüş“ü kampüsünde Forbes Caddesi tarafında Warner Hall’un önünde Mayıs 2006’da monte etti. Heykel CMU vekillerinden birinin hediyesiydi. Bu görünümü , yerseçimi ve parça seçme ve konumlandırırken kampüs katılımının olmadığı için öğrenci vücut arasında tartışma yarattı. Diğerleri Forbes Caddesi’nden kampüste görülen ilk şeylerden biri olarak yerine hoşnutsuzluğunu dile getirirken kampüs gazetesi onu "bir göze batan şey" ve "büyük bir fallus" olarak nitelendirdi. Belirgin yapısal istikrarsızlığı nedeniyle, heykelin Ekim 2009'da daha bir yapısal kararlı sürümü ile değiştirilmesi gerekti.

Photo Information
Viewed: 540
Points: 60
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1200 W: 112 N: 2218] (8235)
View More Pictures
explore TREKEARTH