Photos

Photographer's Note

B.E. Taylor, (birth name William Edward Taylor), was born and raised in Aliquippa, Pennsylvania. When he was 11, B.E. was stricken with a very serious kidney disease that caused him to be hospitalized and confined to home care for over a year. During this confinement, his parents bought him a guitar to help pass the time. He practiced endlessly, learning to accompany himself as he continued to have fun singing. He recovered from his long illness and returned to school the following year. From that time on, he pursued his musical career.

His 2013 Christmas Concert tour started on Dec. 5 at Orchard Hill Church in Wexford, PA and took him, among other destinations, to Capitol Theater in Wheeling, WV and Heinz Hall Theater in Pittsburgh, PA. His December 21 appearance at the Scottish Rite Cathedral in New Castle, PA was the closing concert of the tour.


B.E. Taylor Noel Konseri

B.E. Taylor, (doğum adı William Edward Taylor), Aliquippa, Pennsylvania’da doğdu ve büyüdü. 11 yaşında iken B.E., onun hastaneye kaldırılmasını ve bir yıldan fazla evde bakım için kapalı kalmasına yol açan çok ciddi bir böbrek hastalığına kapıldı. Bu kapatılma sırasında, anne ve babası ona zamanı geçirmek için bir gitar aldı. O durmadan çalışarak eğlenceli şarkılar söylemeye devam ederken kendine eşlik etmeyi öğrendi. Uzun hastalığından iyileşti ve ertesi yıl okula döndü. O andan itibaren, müzik kariyerini izledi.

Onun 2013 Noel Konseri turu Wexford, PA’da Orchard Hill (Meyvelik Tepesi) Kilisesi'nde 5 Aralık tarihinde başladı ve onu, diğer yerler arasında, Wheeling, WV’da Capitol (Kongre Binası) Tiyatrosu ve Pittsburgh, PA’da Heinz Hall Tiyatrosu’na götürdü. New Castle, PA’daki İskoç Tören Katedrali'nde 21 Aralık görünümü turun kapanış konseri idi.

ikeharel, aleXundar, Subhogen, jhm has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 345
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1194 W: 112 N: 2202] (8177)
View More Pictures
explore TREKEARTH