Photos

Photographer's Note

I’m Reminiscing about Istanbul

Today, I wanted to upload a photo that summarizes my recent trip to Istanbul. This one depicts the ferry Şehit (Martyr) İlker Karter crossing the southern tip of the Bosphorus with Hagia Sophia, Sultanahmet and part of Topkapı Palace in the background, followed closely by a flock of seagulls. Among the 1677 photos I took during that trip, this one seemed to fit the bill for many reasons, among which are:

1) The weather: The first few days were awfully wintry (for Istanbul) with constant rain and cold wind. On Wednesday, it stopped raining. On Thursday (when this photo was taken), the sun appeared among the clouds. Friday was a brilliant, sunny spring day (as was Saturday morning). So this photo, with its partially cloudy skies averages out my experience of the weather.

2) The sea and seagulls: Being surrounded by water on eight sides, one cannot avoid the sea and seagulls in Istanbul. This ferry on Marmara, being chased by seagulls in hope for simit handouts from passengers captures that theme.

3) The two continents: The photo was taken while we were waiting for a boat ride to the Maiden's Tower at Salacak (on the Asian side) with the European side in the background.


___________________

Bugün, İstanbul'a son gezimi özetleyen bir fotoğrafı yüklemek istedim. Bu şehir hatları vapuru Şehit İlker Karter’i, Boğaz’ın güney ucunu geçerken arka planda Ayasofya, Sultanahmet ve Topkapı Sarayı'nın bir parçası ile, martılar sürüsü tarafından yakından takip edilirken göstermektedir. Bu gezi sırasında aldığım 1677 fotoğrafın arasında bu, birçok nedenden dolayı tasarıya uygun görünüyordu:

1) Hava: İlk birkaç gün (İstanbul için) müthiş bir kış vardı, sürekli yağmur ve soğuk rüzgar ile. Çarşamba günü, yağmur durdu. (Bu fotoğrafın çekildiği) Perşembe günü, güneş bulutların arasından çıkmıştı. (Cumartesi sabah olduğu gibi) Cuma parlak, güneşli bir bahar günüydü. Yani bu fotoğraf, kısmen bulutlu gökyzü ile benim yaşadığım hava durumunu ortalar.

2) Deniz ve martılar: Sekiz tarafı denizlerle çevrili olan bir İstanbul'da deniz ve martılardan kaçınılamaz. Yolcuların simit atmalarını umut eden martılar tarafından kovalanan Marmara’daki bu feribot, bu temayı yakalıyor.

3) İki kıta: Bu fotoğraf, biz (Asya tarafında) Salacak’ta Kız Kulesi'ne bir tekne yolculuğu için beklerken arka planda Avrupa yakasıyla çekilmişti.

ikeharel, ChrisJ, pierrefonds, kato, Subhogen, ourania, jcpix has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 532
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2036 W: 127 N: 3764] (14123)
View More Pictures
explore TREKEARTH